Kadra
Nasza kadra
prof dr hab. Janusz Kapuśniak
prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska
dr hab. Renata Barczyńska-Felusiak, prof. UJD
dr hab. Hanna Mojska, prof. UJD
dr inż. Beata Mikuta
dr inż. Marta Pokora-Carzyńska
dr Kamila Kapuśniak
dr Agnieszka Berdowska
dr Katarzyna Bandurska
dr Agnieszka Dudkiewicz
dr Przemysław Siemion, prof. UJD
dr Arkadiusz Żarski
dr Agnieszka Bąbelewska
mgr Malwina Wójcik
mgr Sylwia Ptak
mgr Anita Szczechowicz
mgr Karolina Górnik-Horn
mgr Cyprian Lioswski
mgr Anna-Maria Sapała
mgr Dominika Kaczmarek
prof dr hab. Janusz Kapuśniak
Kierownik Katedry Dietetyki i Badań Żywności
Profesor Janusz Kapuśniak w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zatrudniony jest od 1997 r. przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej od pracownika naukowo-technicznego do profesora. Od wielu lat kieruje grupą prowadzącą badania nad fizyczną, chemiczną i enzymatyczną modyfikacją skrobi do celów spożywczych (błonnik pokarmowy, prebiotyki, suplementy diety) i nieżywnościowych (skrobia modyfikowana hydrofobowo jako materiał opakowaniowy). Do największych osiągnięć naukowych prof. Kapuśniaka można zaliczyć stypendia przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programów START i KOLUMB, Grant wspomagający FNP dla laureatów Programu KOLUMB, roczny staż naukowy w Carbohydrate Chemistry Group w Department of Food Science and Human Nutrition w Iowa State University w USA oraz uzyskanie Śląskiej Nagrody Naukowej w 2020 r.
Prof. Janusz Kapuśniak jest autorem ponad 85 oryginalnych artykułów naukowych, 5 monografii naukowych, 7 patentów. Wielokrotnie był zapraszany do wygłoszenia wykładów plenarnych, key-note i sekcyjnych na konferencjach w wielu krajach na całym świecie.
W ostatnich latach kierował lub był członkiem komitetów sterujących 6 projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest przedstawicielem UJD w European Polysaccharide Network of Excellence (EPNOE) oraz w Centrum Polintegra. Jest członkiem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk, członkiem prezydium Sekcji Technologii Węglowodanów Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Prof. Kapuśniak pełnił wiele funkcji administracyjnych w Uczelni. Był kierownikiem Zakładu Chemii Ogólnej, Zakładu Biochemii i Technologii Bioproduktów, Katedry Dietetyki i Badań Żywności (obecnie), Dyrektorem Instytutu Chemii, Ochrony Środowiska i Biotechnologii, Dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą (obecnie).
Prof. dr hab. inż. Lesław Juszczak
dr hab. Renata Barczyńska-Felusiak, prof. UJD
Doktor habilitowany, nauk rolniczych, dyscyplina technologia żywności i żywienia (2019); doktor nauk technicznych w zakresie biotechnologii (2011). Autorka wielu publikacji naukowych związanych z mikrobiologią, żywnością i żywieniem. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół mikrobioty jelit oraz korelacji pomiędzy mikrobiotą jelit a chorobą otyłościową oraz szeroko pojętym wpływem na masę ciała suplementów w tym prebiotyków, probiotyków, synbiotyków, postbiotyków.
Prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska
Prowadzone przedmioty: Towaroznawstwo żywności, Technologia żywności, Bezpieczeństwo i higiena żywności, Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności.
dr Katarzyna Bandurska
Dr hab. n. farm. Hanna Mojska, prof. UJD
dr Przemysław Siemion, prof. UJD
Ponad 20-letnie doświadczenie naukowe i dydaktyczne.
Zainteresowania naukowe: chemia i technologia żywności, modyfikacje polisacharydów.
dr Agnieszka Dudkiewicz
Absolwentka Akademii Rolniczej (obecnego Uniwersytetu Rolniczego) in. Hugona Kołłątaja w Krakowie, tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie w York (Wielka Brytania) w 2015 r. Od 2013 r. związana z Uniwersytetem w Lincoln jako pracownik badawczy (asystent) a potem również naukowy (wykładowca); a od 2020 r. adiunkt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Posiada ekspertyzę z zakresu opracowywania metodyk badawczych do analizy żywności a także szeroko pojętą wiedzę praktyczną z zakresu badań jakości żywności w tym aspektów mikrobiologicznych, sensorycznych i chemicznych. Obecne zainteresowania badawcze dotyczą m.in. jakości produktów rolnictwa ekologicznego, ewaluacji diety w różnych grupach populacyjnych i jej wpływu na funkcje psycho-fizyczne, a także badań efektywności modyfikacji diety w celu osiągnięcia efektów zdrowotnych np. wpływu suplementów probiotycznych na absorpcję składników pokarmowych.
dr n.med. Agnieszka Berdowska
dr Kamila Kapuśniak
W 2018 roku uzyskałam stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki związanej z żywnością funkcjonalną oraz chemią i analizą żywności. W dotychczasowej pracy naukowej najwięcej uwagi poświęciłam otrzymywaniu i charakterystyce preparatów o potencjalnych właściwościach błonnikowych ze skrobi ziemniaczanej (m.in. w ramach realizacji projektu Preludium finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki). W realizowanych projektach i zadaniach badawczych szczególnie cenię sobie współpracę z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. Poza nauką w swojej pracy najbardziej cenię Studentki i Studentów, którzy co roku zabierają mnie w niesamowitą podróż z żywnością funkcjonalną, analizą sensoryczną, chemią żywności czy kuchnią molekularną w tle!
mgr Karolina Górnik-Horn
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Żywienie i Suplementacja Osób Aktywnych Fizycznie. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka na WSNS w Lublinie. Czynny dietetyk w prywatnym gabinecie, wykładowca na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, certyfikowany dietetyk przyjazny matce karmiącej oraz szkoleniowiec.
mgr Anita Szczechowicz
mgr Anna-Maria Sapała
Absolwentka dietetyki po Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Licencjat z tego przedmiotu ukończyła na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie aktualnie jest na studiach doktoranckich z dziedziny nauk o zdrowiu. Czynny dietetyk, wykładowca na UJD w Częstochowie.
Dr inż. Marta Pokora – Carzyńska
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie w 2014 roku otrzymała stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Pracownik naukowy i uczestnik licznych projektów naukowo – badawczych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w latach 2009 – 2016, o łącznym dorobku naukowym obejmującym ponad 20 oryginalnych prac twórczych i 3 patenty krajowe. Technolog żywności z wieloletnim doświadczeniem w obszarze produkcji żywności, zwłaszcza tradycyjnej i regionalnej w duchu slow food. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z technologią mleka i mięsa, jakością i bezpieczeństwem żywności, bioskładnikami w żywności, zwłaszcza biologicznie aktywnymi peptydami oraz hydrolizą enzymatyczną białek jako metodą ich pozyskiwania.
mgr Malwina Wójcik
Magister żywienia człowieka i dietetyki oraz technik farmaceutyczny, współautorka publikacji naukowych i doniesień na konferencjach naukowych. Zainteresowanie naukowe skupiają się głównie na żywności funkcjonalnej, w szczególności błonniku pokarmowym, a także żywieniu kobiet w ciąży i karmiących oraz jego wpływie na skład mleka matki.